Men vad är det för fel?

I en vecka har jag nu varit i en svacka, en downer helt enkelt. Känner mig tung, ofokuserad, ostrukturerad, energilös och den grå sörjan stiger kring anklarna…

Och ju mer man brottas i den, desto värre blir det. Visst, det är mycket nu, galet mycket, och det är lätt att skylla allt på yttre omständigheter – ”julen” hette den visst – skaka på sig, fixa och dona för att det inte ska kännas jobbigt och gå vidare i livet men jag har kommit lite längre än så och vet bättre. T ex att det går inte att lösa tankar med flera tankar. Det är egots sätt att vilja reda ut situationen för att få kontroll över den.

Istället kan man välja att titta på vad som är vad och handla utifrån det. Vad är tankar och vad är känslor? Tankar är ofta sprungna ur det allestädes närvarande sinnet – eller egot. Egot vill ständigt lägga sig i vad du tänker och vad du ser; resonera, förklara, jämföra, värdera, döma. Istället för att gå den dödsdömda vägen kan tankar alltid bemötas med ”Det är okej” som jag skrivit om här. Låt det vara som det är. Det signalerar att hela du är okej snarare än att en del är bra och en del är dålig, något är rätt och något annat är fel.

Känslor är något annat och bemöts genom att se dem och uppleva dem till 100% för att kunna gå vidare. Eftersom det är lätt att plocka på sig andra människors känslor är det alltid bra att fråga sig vems de är – är det här min egen känslovibration eller är det någon annans oro, rädsla, ilska eller sorg jag bär omkring på? Onödig extra-börda liksom.

Är det min känsla, är det bara uppleva, uppleva och uppleva som gäller, med medvetenhet och närvaro. Tillåt dig att bara vara där. Att känna är helt okej och inte farligt. Och det går över.

Är det inte min egen känsla så kan man rensa och kommendera den negativa energin ut från sitt system. Ställ frågan: vem tillhör den här känslan? Frågan klipper det ändlösa ältandet och genom att se kan man förändra situationen.

Energi följer tanken och jag skapa mitt liv genom att byta ut icke-genererande tankar till skapande tankar, t ex börja med att vända på frågan: ”men vad är det för fel?” till ”how does it get any better than this?”

4 kommentarer
  1. Vi ses för lite, det är felet : ) Mer tid för middagar och vänner, för prat och skratt och en massa kärlek!
    Gott Nytt vännen
    kram
    Malin

    • Absolut, låt oss sätta igång med detta väldigt snart! Kram på er!

  2. Marianne Malmström sa:

    God fortsättning min duktiga Yogi! Frid, Styrka och Hopp till dej från din M.

    • … och till dig! Tack Mami!
      Och det här inlägget var ju från innan jul. Som du förstår är det lugnare nu.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Nilla's Kitchen

Mat som älskar dig tillbaka

Malin Berghagen

... Eller går yoga att förena med vardagen?

Naturligt Snygg

Just another WordPress.com site

Beauty Comes Clean

... Eller går yoga att förena med vardagen?

lilla.u

... Eller går yoga att förena med vardagen?

Maria Helander

... Eller går yoga att förena med vardagen?

Malin på ön

... Eller går yoga att förena med vardagen?

Yoga, mat och meningen med livet

... Eller går yoga att förena med vardagen?

YogaLiv

En blogg om yoga och livet

Peppen - en blogg om veganism, yoga och hållbar livsstil.

En blogg om hälsa, hållbar livsstil och allmän pepp!

%d bloggare gillar detta: